Blog  ve web siteleri

Blog ve web siteleri

İlk olarak Blog nedir sorusuna cevap vermek isterim,

Blog (Türkçe: ağ günlüğü, günce) veya Weblog (Türkçe: Ağ kütüğü) teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleridir.

Şimdi bir sitede olmazsa olmazlardan BLOG yapısının neden bu kadar önemli olduğu konusu hakkında biraz bilgi edinelim. Tek sayfa (one page, landing page) veya çoklu sayfalı sitelerde SEO uyumu malumunuz çok önemlidir. Arandığınız bulunabilirliğinizi arttıran en önemli etmenler arasında yer almaktır. Bunlara ek olarak işlevselikle detayı bir arada arttırmanın ham maddesi blogculuktur. Yazı metninin az kullanıldığı yapılarda blog entegrasyonu o sitenin derin detayını vermektedir.


Aynı zamanda kullanılabilirliği, sitenin amacını ve  iç dünyasını yansıtmaktadır. Bu detayların beraberinde google motorlarının siteyi tek sayfa, 3 paragraftan ibaret görmesinide engellemiş oluruz. Zengin içerik hem siteyi SEO açısından desteklerken hemde kullanıcıya bilgi akışında öncülük eder. Bu öncülük sunmaya çalıştığınız hizmetteki uzmanlığınızı maharetinizide yansıtmaktadır.

Blog sayfaları birden çok yapıyı içinde barındırabilir bunları sıralamak istersek;

  • Üyelik barındıran bloglar
  • Tartışmaya açık bloglar
  • Kişisel Bloglar
  • Kurumsal Bloglar

şeklinde sıralayabiliriz.

Ek olarak blog yazmak yada blogger olmak gerçekten zevkli olmasının yanında çokta iyi para kazandırmaktadır. İyi bir blogger’ın yıllık geliri yurt dışı için 60.000$ geçmektedir. Blog yapısı her zaman site içerisinde entegreli olarak degil sadece blog sitesi şeklindede yukarıda bahsettigim güzel rakamları kazandırmakta önemli rol oynamaktadır.

Tabiki özgün güzel trend yazılar tamamen oyunun karakterini belirleyen etmenlerin başında yer aldığını unutmayın!

Fazla uzatmadan sonuca gelirsek eğer bir site kuruyorsanız içinde mutlaka blog yapısını barındırması gerekmektedir.

Comments

Add Comment

Daha fazlası için irtibatlanalım 😎